Hívás most!

Kullancsok elleni védekezés jelentősége, lehetőségei

A jó idő beköszöntével hazánkban is nagy számban fordulnak elő kullancsok, melyek szinte minden életkörülményhez alkalmazkodva az erdős, vizes, nedves élőhelyeken, réteken kívül az utóbbi időszakban már a városokban, panelházas övezetekben, kertes házak udvarában is megjelentek.

A kullancsok és azok fejlődési alakjai, amelyek szemmel nem észlelhetők, több kórozót is terjesztenek.

A betegségeket úgy előzhetjük meg, hogy a kullancsokat távol tartjuk kedvencünktől. Ma már többféle formában állnak rendelkezésre a kullancs-ellenes szerek. Nyakra csepegtető szerekkel (spot-on), nyakörvekkel és most már tabletta formájú készítményekkel is védhetjük kedvenceinket. Kérjük Önöket, hogy csak állatgyógyászati cég által forgalmazott, megbízható forrásból származó, jó minőségű kullancs ellenes szereket alkalmazzanak kutyájuk egészségének védelme érdekében, és figyeljenek oda azok hatásidejére.

A betegségek közül a kutyákra legveszélyesebb a babéziózist okozó ún. Babesia canis nevű egysejtű parazita. A kórokozó a kullancs nyálával, annak vérszívása közben jut a kutya szervezetébe, és ott a gazdaállat vörösvérsejtjeiben szaporodik, annak membránját szétroncsolja. A vörösvérsejtekből kiszabaduló hemoglobin a vese kanyarulatos csatornácskáit elzárja, ezáltal akadályozza a vese működését, mely így nem tudja ellátni kiválasztó funkcióját. Ennek következtében a szervezetben képződő méreganyagok a vizelettel nem tudnak kiürülni és így feldúsulnak az állat szervezetében, mely egyfajta belső mérgezést okoz. A betegség lefolyása nagyon gyors, kezelés nélkül akár pár nap alatt az állat pusztulását okozhatja.

Sajnos a betegséget nehéz észrevenni. A csípést követő néhány nap elteltével a kutya rendkívül bágyadt, elesett, kedvetlen, étvágytalan, vizelete gyakran sárgásbarna, kávébarna színű, melyet a vörösvérsejtekből kiszabaduló vérfesték okoz.

tick-1271763_960_720

A kezelés sikeressége elsősorban attól függ, hogy milyen hamar kapja meg a kutya a betegség ellenszerét. Fontos, hogy, a kullancsot mielőbb távolítsuk el kedvencünkből, és az eltávolítás után fokozottan figyeljük viselkedését, kedvét, étvágyát, és amint a fenti tüneteket észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert a kezelés mielőbbi megkezdése életmentő lehet.

A babesiosis mellet a kullancsok egyéb betegségeket is terjesztenek. A Lyme-kór ellen létezik védőoltás, mely rendelőnkben is elérhető. Ritkábban előforduló betegség az ehrlichiosis, mely elsősorban a Földközi-tenger környékén terjedt el.

Share
Powered by WordPress