Hívás most!

Kutya hideg van? 7+1 tanács a didergés ellen

A fogvacogtató hidegre tekintettel szeretnénk néhány hasznos tanácsot megosztani. Bár a kutyák többsége jól viseli a hidegebb időjárást, ebben a nagy hidegben érdemes odafigyelni arra, hogy biztosítsuk a megfelelő körülményeket számukra. Még a hideget jól tűrő kutyafajták sincsenek biztonságban a nedves, szeles, fagyos téli időben.

sheltie-1286090_960_720

1.  A kint tartott kutyáknak is szükséges egy megfelelő kutyaház. A legfontosabb, hogy az állat saját testmelegével tudja fűteni (ne legyen túl nagy), de ne is lógjon ki belőle. Lehetőleg legyen hőszigetelt a fala oldalról, és alulról (hungarocell-lap, kartonpapír). Ne közvetlenül a talajon álljon, hanem lábakon (raklap, tégla). A kutyaházat tegyük fedett, lehetőleg minél szélvédettebb, melegebb helyre. A kutyaház ajtaját érdemes úgy fordítani, hogy az állat rálásson a portára, így szívesebben elfogadja a helyet. Erre függeszthetünk egy hőzáró réteget, szőnyegdarabot. Éjszakára engedjük be őket a garázsba, pincébe vagy akár az előszobába.

2.  A másik alapfeltétel, hogy kint tartott kedvenceink számára feltétlenül gondoskodjunk energiában dús eleségről. Napközben többször ellenőrizzük, hogy nincs-e befagyva az ivóvizes tál, érdemes langyos vizet tölteni a fagyott helyett. Figyelembe kell venni, hogy hideg környezetben a kutya létfenntartó energia-szükséglete 1,5-2-szeresére nő. Érdemes nagyobb mennyiségű, vagy nagyobb energiatartalmú táppal, esetleg plusz szénhidrát adásával kiegészíteni a megszokott eleségadagot.

3.  Ne felejtkezzünk el róla, hogy időt kell szánni a kedvencünkkel való játékra, sétára is, hiszen a hideg idő ellenére a kutyák mozgásigénye nem csökken le.  Az utcán sétáltatott állatok tappancsain a járdára kiszórt só kimaródást okozhat, ezért ajánlott ezeket a helyeket elkerülni, vagy a tappancsukat megmosni séta után. Esetleg érzékeny mancsú kutyákra adhatunk kutyacipőt is. Hosszabb szőrű kutyák talppárnái közé gyakran tapadnak jégdarabok, ezeket mindenképpen távolítsuk el séta után.

snow-1220203_960_720

4.  A rövid szőrű, illetve a kistestű, ún. toy fajtáknál nagyon hasznos lehet egy meleg kabátka. Ez nem divathóbort, megvédi őket a hideg, a hó és latyak ellen. Idősödő, ízületi problémával küzdő kutyáknak is javasoljuk a kutyaruhát, hiszen sokat számít az, ha nem fáznak át az ízületek. Állatkereskedésekben sokféle szabású és méretű kutyaruha kapható, de ha kreatívak vagyunk, otthon is készíthetünk kutyaruhát egy-egy kinőtt ruhadarabot átalakítva. A ruhácska készítésénél arra kell figyelni, hogy kényelmesen tudjon benne mozogni, ne szorítsa, de ne is legyen túl nagy rá.

5.  A torok és mandula-gyulladás elkerülése érdekében a kutya séta közben ne igyon jeges vízből, ne egyen havat. Jégre, jeges járdára ne vigyük őket, mert elcsúszhatnak, megsérülhetnek, esetleg beszakadhatnak a jégbe. Ne hagyjuk őket egy helyben fekve vagy kikötve, mert megfázhatnak.

6.  Ügyeljünk rá, hogy kedvencünk ne szaladjon ki autóútra, mert a csúszós út miatt az autósok nem tudnak időben lefékezni és a látási viszonyok is rosszabbak.

7.  Ne adjunk rá lehetőséget, hogy kedvencünk hozzáférjen a fagyállóhoz. A fagyállómérgezés az egyik legveszélyesebb mérgezés. A technikai eszközökben használt etilén-glikol tartalmú fagyálló folyadékok (téli szélvédőmosók, fagyálló hűtőfolyadékok, jégolvasztó aeroszolok) az édeskés ízük miatt nagyon vonzóak a kutyák és macskák számára, azonban épp ennyire mérgezőek is. Akár egy kis mennyiségű etilén-glikol is gyors lefolyású, veseelégtelenséggel járó, halálos mérgezést okoz. A mérgezés első tünetei: bizonytalan járás, bódulat. Mérgezés gyanúja esetén azonnal forduljon állatorvoshoz.

+1.  Az utcákon sok kóbor állat fagyoskodik. Aki tud, fogadjon be közülük egyet, hiszen ők is meleg otthonra vágynak.

cute-dog-in-the-snow-1205354_960_720

Share
Powered by WordPress