Hívás most!

Nyuszi, hörcsög a családban

A nyulak gondozása is sok törődést igényel: évente kell őket is vakcinázni fertőző betegségek ellen és táplálkozásukra is tudatosan kell odafigyelni, hogy hosszan egészségesek maradjanak, így akár bő 10 évig is élhetnek.

🐰NYUSZI TARTÁSI KÖRÜLMÉNYEK

Lakásban: 

Lakásban való tartáshoz minél nagyobb ketrecet szerezzünk be. Önmagában a ketrec nem fog elegendő mozgásteret nyújtani a nyuszinak, gyakran szabadon kell majd engednünk, hogy mozgásigényét ki tudjuk elégíteni. Ha van rá lehetőségünk, kerítsünk el egy nagyobb területet, ahol nyuszink akár felügyelet nélkül is biztonságosan mozoghat.

Kertben:

Vagy felügyelet mellett engedjük ki a kertbe, vagy egy kifutót készítünk neki. Ennek, akárcsak a ketrecnek, nyúl- és ragadozóbiztosnak kell lennie (macskák, rókák, nyestek, ragadozó madarak). A kifutóban ne legyenek mérgező növények (pl. kerti hagymás növények: krókusz, tulipán stb).

Nyáron ügyeljünk arra, hogy nyuszink nehogy hőgutát kapjon, a nyulak ugyanis kifejezetten érzékenyek a melegre! A kifutó és a ketrec nagy része árnyékban legyen

bunny-965819_960_720

Takarmányozás

Sajnos a kedvencként tartott nyulak jórészét nagyon rosszul takarmányozzák. A nyulak takarmányának fontos jellemzői a magas rosttartalom, az alacsony fehérje tartalom és az alacsony cukortartalom. Az emberi ízlés szerint finom ételek ezért sokszor éppen károsak is a nyulak számára, hiszen érzékeny bélflórájukat felborítják ezek a dús tápanyagok.

 

 🐰A NYULAK SZÁMÁRA MEGFELELŐ TAKARMÁNYOK

SZÉNA:

A nyulak takarmányának legnagyobb része (legalább 80%) szénából kell álljon, hiszen a házi nyulak ősei, az üregi nyulak legelő életmódot folytató állatok. Emésztőszervrendszerük erre specializálódott, az ettől eltérő takarmányokat nem, vagy rosszul emésztik meg. Érdemes szénarácsba helyezve adagolni. Ezt érdemes a nyúlvécé közelében elhelyezni, mert a nyulak szénázás közben szeretnek bogyózni.

FRISS ZÖLDTAKARMÁNY:

A szénát tavasztól őszig helyettesíthetjük kertben szedett fűvel, illetve egyéb leveles zöldtakarmánnyal is. Ezeket kezdetben fonnyasszuk meg, majd fokozatosan egyre nagyobb mennyiségben adagolhatjuk. Erre azért van szükség, mert így felkészítjük a nyúl emésztőszervrendszerét a nagyobb víztartalmú takarmány megemésztésére.

Füvet mindig zárt kertből szedjünk, mert a vadnyulaktól vizelet útján (Encephalitozoon cuniculi) fertőzést kaphatnak el.

A füvek mellett van néhány zöld leveles növény, amelyeket könnyű felismerni. Ilyenek a gyermekláncfű, útifű, fehér here, lóhere, papsajtmályva, pásztortáska. Télen adhatunk a leveles zöldek helyettesítésére pl. répazöldet, reteklevelet, esetleg a nagyobb rosttartalmú salátákat pl. ruccolát. A fejessalátát mindenképpen kerüljük kedvezőtlen beltartalmi értéke miatt.

 

JÓ MINŐSÉGŰ GYÁRI TÁPOK

A jó minőségű táp

  • Homogén, azonos méretű és összetételű granulátumokból áll, így nyulunk nem tud válogatni.
  • Magas (legalább 21%) rosttartalmú. Ezeknek a rostoknak legalább 0,5mm hosszúaknak kell lenni ahhoz, hogy a normális bélműködést fenn tudják tartani!
  • Fontos az alacsony szénhidrát- és fehérjetartalom.

JUTALOMFALAT:

Jutalomfalatnak ültessünk illatos növényeket, amiket szívesen fogyasztank a nyulak: menta, oregano, koriander, bazsalikom, petrezselyem, gyermekláncfű, répa, különböző saláták. Adhatunk nekik kevés zöldséget vagy gyümölcsöt. Ezek mennyisége a napi takarmány legfeljebb 5%-át teheti ki. Ez a gyakorlatban 1-1 kis szeletke alma, répa adását jelenti, de még inkább ajánlatos a friss vagy szárított zöld levelek felkínálása.

 

🐰KÁROS TAKARMÁNYOK

A joghurtos, és egyéb cukros jutalom falatokat, mézes rudacskákat kenyeret és száraz kenyeret mindenképpen kerüljük el, ezek igen károsak.

MAGVAK

(búza, árpa, zab, kukorica, borsószirom, stb.) Az üregi nyulak (a házinyulak ősei) a szabadban egyáltalán nem esznek magvakat. A magvak szétrágásához szükséges „ropogtató szájmozgás” teljesen idegen számukra, hiszen ők a szénát megőrlő mozgásra specializálódtak és ez az őrlőfogak túlnövését okozhatja. Magas szénhidráttartalmuk miatt a bélflórát felboríthatják, hosszú távon pedig hízlalóak.

GYÜMÖLCSÖK, ZÖLDSÉGEK

Az üregi nyulak nem esznek gyümölcsöket sem. A gyümölcsök jó része magas cukortartalma és alacsony rosttartalma miatt teljes mértékben alkalmatlan a nyulak táplálására. Ezek megerjednek a nyulak béltraktusában, és ezzel súlyos emésztési gondokat, felfúvódást okozhatnak. Ne etessük nyulainkat kizárólag gyümölccsel, zöldségekkel.

ROSSZ MINŐSÉGŰ ÉS ÖSSZETÉTELŰ TÁPOK:

A kereskedelemben nagyon sok rossz minőségű táp is megvásárolható (puffasztott golyók, gyümölcsök és magvak vannak bennük). Ezeket kerüljük el, mert az ilyen tápokból nyulunk pont azokat az összetevőket válogatja majd ki, amelyek jó ízűek ugyan, de rosszat tesznek az emésztésének.

Keressünk olyan tápokat, amelyek magas rost tartalommal bírnak (legalább 21%), és homogének.

GAZDASÁGI NYÚLTÁP:
Ez a táp homogén, de a beltartalma nem felel meg a kedvtelésből tartott nyulak igényeinek, mivel nagyon sok fehérje van benne a rosttartalomhoz viszonyítva. Ez a táp húsnyulak számára lett összeállítva, mivel náluk az a cél, hogy rövid idő alatt nagyra nőjenek.

FOGKOPTATÓK:

A nyulak számára árulnak különféle fogkoptatókat is. Ezek mindegyike teljesen haszontalan, a fogkoptatók legtöbbje ráadásul magas kalciumtartalmú, amely a nyulak egyéni kalcium háztartása miatt nagyon kedvez a húgykövek kialakulásának. Legjobb fogkoptató a finom, illatos széna.

 

🐹 A helyes hörcsögtartás alapjai

 

 🐹

A hörcsögök napjaink kedvelt házikedvencei közé tartoznak, viszont nagyon sok tévhitet olvashatunk, hallhatunk a tartásukkal kapcsolatban. Ebben a cikkben szeretnénk tisztázni, hogy mik azok az alapvető tartási körülmények, amelyek között már jól érzik magukat. Ne feledjük: bár a hörcsögök kicsik, igényeik nagyok!

🐹

Az egyik legfontosabb információ, hogy csak egyedül szabad tartani őket. Ha több él egy helyen, akkor bármikor bánthatják egymást, akár halálos sebeket is ejthetnek egymáson. Csak az egyedül tartott hörcsög lehet boldog hörcsög.

🐹

A hörcsög lakhely beszerzésekor legfőképp az alapterületet kell figyelembe vennünk. Törpehörcsögnek legalább 3.000 cm2-es hely szükséges (pl. 75*40 cm), aranyhörcsög számára pedig legalább 4.000 cm2 alapterületű lakhely kell (pl. 100*40 cm). A piacon válogathatunk hörcsög ketrec, akvárium és terrárium, illetve műanyag tárolódoboz között. Kis kézügyességgel pedig akár saját készítésű hörcsöglak is barkácsolható bútorlapokból.

🐹

Elengedhetetlen a megfelelő hörcsög ház, illetve a búvó- és mászólehetőségek beszerzése is. Minimum 2-3 db, elsősorban természetes alapanyagból készült felszerelést javaslunk. Beszerezhetőek akár különböző hörcsögnek való szálas növények is. Minél több ilyen lehetőséget kínálunk fel hörcsögünknek, annál ingergazdagabb lesz a környezete, ezáltal elkerülhetővé válnak a különböző, unalomból eredő pótcselekvések. Ilyen pótcselekvések táborát erősíti pl. a rácsok rágása, vagy éppen az azokon való mászás. Ezek komoly baleseteket is okozhatnak. Sajnos nem ritka, hogy a hörcsög rácsrágás közben megsérti a fogát, vagy éppen a rácson mászás közben lába beakad, eltörik.

🐹

Sokan tudják, hogy a hörcsög kerék fontos felszerelés, viszont azt kevesen, hogy nem mindegy, milyet választunk. Törpehörcsög esetében minimum 20 cm átmérőjű, aranyhörcsög esetében minimum 28 cm-es kereket kell vennünk. Az ennél kisebb kerékben futás közben hajlik a hörcsög háta, ami hosszútávon komoly fájdalmakhoz vezethet. Ne válasszunk rácsos futófelületű kereket, mivel ennek a használata talpfekélyhez, súlyosabb esetben akár lábtöréshez is vezethet.

🐹

A hörcsög fürdőhomok fontos eleme a hörcsöglaknak, mivel ők ebben tisztítják bundájukat. Fontos, hogy mindig csincsilláknak árult homokot vásároljunk, és kerüljük a madárhomokot. Ezek összetételei nagyban különböznek: a madárhomokban élesebb kagylódarabok is lehetnek, amivel kedvencünk felsértheti magát.

🐹

Minden élőlény számára elengedhetetlen dolog, az etetés és itatás témaköre. Sajnos napjainkban is népszerű tévhit, hogy a hörcsögöknek nincs szükségük vízre, hanem elegendő nekik a zöldségekből és gyümölcsökből kinyert folyadék. Ez azonban közel sem igaz! Mint minden élőlénynek, nekik is szükségük van friss ivóvízre, és bár nem sokat, csupán napi pár ml-t isznak, ez létfontosságú számukra! Az ivóvizet kínálhatjuk nekik golyós önitatóból vagy egy kisebb tálkából. Hörcsögünknek minden nap adjunk friss zöldségeket, ritkán gyümölcsöt. A legnépszerűbb hörcsögnek adható zöldségek és gyümölcsök a következőek: paradicsom, paprika, uborka, cukkini, brokkoli, cékla, zeller, alma. A piacon számos hörcsög magkeverék közül választhatunk, ezzel naponta kell etetnünk az állatot. Részesítsük előnyben azokat a magkeverékeket, amelyek minél több természetes összetevőkből állnak, és ezen összetevők minél kisebb aránya álljon hizlaló magvakból. Kerüljük az olyan tápokat, amelyek összetevői között hörcsögünk számára ártalmas hozzávaló található! Ügyelnünk kell a fehérje bevitelre is, így fontos, hogy álljanak rendelkezésre szárított rovarok, melyekkel 2-3 naponta megkínálhatjuk hörcsögünket.

A cikk a Hörcsögmentés (Együtt a Kisállatokért Alapítvány) segítségével készült. 

 

 

Share
Powered by WordPress