Hívás most!

Szívférgesség szűrés

A bőrférgesség és szívférgesség hazánkban még kevésbé ismert, ám egyre jobban terjedő betegség.

Rendelőnkben rutinszerűen végezzük a betegség szűrését a gazdi kérésére bármikor. Kérhető a szűrés védőoltásokkal, fogkő-eltávolítással, ivartalanítással illetve egyéb műtétekkel egybekötve.

Fontos tudni, hogy mindkét betegséget szúnyogok terjesztik. Legjobb védekezés, ha kedvenceinket megóvjuk nyakra csepegtethető repellens szerekkel. Ezek rendelőnkben megvásárolhatók.

A szúnyog a vérkeringésbe juttatja a féreg lárváit. Ezek a lárvák, ún. mikrofiláriák a vérből mikroszkópos vizsgálattal, ún. Knott-teszttel kimutathatók. Ha a vizsgálat pozitív, további vizsgálatok (antigén kimutató IDEXX teszt, PCR) szükségesek a szívférgesség és bőrférgesség elkülönítésére.

A betegség gyógyítható, a kezelés mindkét esetben 6 hónapig tart. A terápia részleteit a beteg gazdájával részletesen megbeszéljük. A kezelés után ellenőrző vizsgálatra van szükség.

 

Kutyák és macskák bőr-, illetve szívférgességéről részletesebben:

 

A Dirofilaria repens (bőrféreg) a mediterrán terület (Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Görögország, Törökország), valamint Közép és Kelet Európa országai többségében nem ritka fonálféregfaj. Az utóbbi tíz évben egyre gyakrabban írják le ennek a féregnek a jelenlétét hazánkhoz közeli is (Németország, Ausztria, Hollandia). Magyarországon is egyre gyakoribb kutyákban, de kimutatták macskában is.

A szívférgességet okozó Dirofilaria immitis szintén egy fonálféregfaj, mely az amerikai földrészen, különösen az USA-ban, valamint Ausztráliában, a mediterrán országokban, továbbá Japánban gyakori. Jelen van Horvátország, Románia egyes területein is. Hazánkban 2009-ben diagnosztizálták először kutyában, mára már több konkrét esetet is leírtak.

 

A bőrférgesség (Dirofilaria repens okozta fertőzöttség)

A bőrféreg a mediterrán területek, valamint Kelet- és Közép-Európában előforduló parazitózis. A parazitákat a szúnyogok terjesztik, amelyek vérszívással veszik fel a már fertőzött állatból a mikroszkopikus méretű lárvákat (mikrofiláriákat), amelyek a szúnyogokban alakulnak át fertőzőképes L3 stádiumú lárvákká, melyek aztán egy következő vérszívás során kerülnek az újabb gazdaállatba. A beoltott lárvák 6-9 hónap alatt válnak a bőr alatti kötőszövetben kifejlett férgekké, amelyek közül a nőstény férgek ivarérés után a nyirok-, és vérkeringésbe ürítik a mikrofiláriákat, melyek a vérkeringésben évekig életben maradhatnak, majd a szúnyogok segítségével tovább fertőzik a környezetben előforduló ragadozókat.

A férgek megtelepedése helyén legtöbbször a bőr nem mutat elváltozást, azonban súlyos fertőzöttség esetén foltokban viszketegség, szőrhullás, korpázás, esetenként csomók előfordulhatnak.

 

A szívférgesség (Dirofilaria immitis okozta fertőzöttség)

Terjedése, fejlődési ciklusa szinte azonos a bőrféregével. A beoltott fertőzőképes lárvák a kötőszövetben, izomszövetben fejlődnek, majd vénás keringéssel a szívbe jutnak. A kisebb méretű, fiatalabb szívférgek a tüdő kisebb artériáiban találhatóak, majd ahogy méretük, számuk nő, úgy tolódnak a tüdőartériába, majd a szívbe.

A tünetek jellemzően a fáradékonyság, étvágytalanság, köhögés, súlyosabb esetben eszméletvesztés, súlycsökkenés, vérszegénység.

 

Diagnosztikai lehetőségek

Az egyes rutin vizsgálatok a vérben jelenlévő mikroszkopikus méretű bőr- és szívféreg lárvák, vagy a nőstény szívférgek által kibocsátott fehérje, mint antigén kimutatására alapszanak, illetve egyes esetekben molekuláris biológiai módszerek (PCR) használata lehet szükséges. Sajnos mindegyik módszerről elmondható, hogy egyik sem használható általánosan és teljes hatékonysággal. A diagnosztizálás során lépcsőzetes elvet alkalmazunk, ami azt jelenti, hogy a legegyszerűbb mikroszkópos vizsgálat eredményétől függően a tulajdonossal egyeztetve haladunk a bonyolultabb, komolyabb vizsgálati módszerek felé annak érdekében, hogy minél biztosabban kizárhassuk az adott egyed fertőzöttségének lehetőségét, illetve megállapíthassuk a fennálló fertőzöttség jellegét és mértékét.

 

Megelőzés

A diagnosztikai és kezelési nehézségek miatt mindenképpen a megelőzésre kell a hangsúlyt fektetni.

A legjobb módszer, ha a szúnyogszezon kezdete előtt (május-június) egy hónappal már elkezdjük a védekezést a beoltott lárvát elpusztítani képes tablettás készítménnyel vagy spot on-nal, majd havonta ismételjük a kezelést a szúnyogszezon végéig (szeptember).

 

Rendelőnkben lehetőség van a bőr- és szívférgesség vizsgálatára. A szűrés jelentősége, hogy a betegség zoonózis, vagyis állatról emberre terjedő betegség, így mindenképpen ajánljuk kedvenceik rendszeres szűrővizsgálatának elvégzését.

 

Felmerülő kérdéseikkel kapcsolatban kérjék állatorvos kollégáink segítségét!

Share
Powered by WordPress