Hívás most!

A húsvéti nyuszitól a felelős nyuszitartásig

 

A húsvét közeledtével sokaknak eszébe jut, hogy új kis kedvencet, főként nyuszikat vesznek magukhoz. A nyulak tartása azonban sok odafigyelést igényel. Felelős nyuszi gazdinak lenni nem is olyan egyszerű, mint elsőre gondolnánk.

Mielőtt új állatot szerzünk be, gondoljuk végig, hogy minden igényét ki tudjuk-e elégíteni. A törpenyulak akár 10-12 évig is társaink lehetnek és ezalatt az idő alatt a mi dolgunk arról gondoskodni, hogy egészségesek és boldogok legyenek.

A nyulak lakásban való tartásához a lehetőleg minél nagyobb ketrecet kell választanunk, illetve lehetőség szerint azon kívülre is ki kell engednünk, hogy mozgásigényét kielégítsük. Alapvető dolog, hogy a nyulak növényevő állatok, emésztőrendszerük kifejezetten a magas rosttartalmú és alacsony szénhidrát- és fehérje tartalmú táplálékhoz alkalmazkodott. Fő eleségük az illatos széna, emellett folyamatosan szükségük van friss ivóvízre is. A nagy cukortartalmú gyümölcsök, a gabona magvak, a száraz kenyér pedig kifejezetten károsak számukra. A nyulak tartásának alapjairól honlapunkon már korábban is írtunk.

Emellett most a rendszeres oltás és az ivartalanítás fontosságát is szeretnénk kiemelni.

MIÉRT FONTOS A NYUSZIKNAK A VÉDŐOLTÁS?
A kutyákhoz, macskákhoz hasonlóan a nyuszikat is rendszeresen oltani szükséges. Az oltások beadását már egészen korán, 5-6 hetes kortól ajánljuk. Kombinált vakcinákat használunk, melyek fajtájuktól függően fél vagy egy éves védelmet adnak nyulak számára. Két, egyébként csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem gyógyítható vírusos betegség: a myxomatózis és a nyulak vérzéses betegsége (RHD) ellen védenek a használt vakcinák.

Myxomatózis: viszonylag gyakori vírusos betegség, mely oltatlan nyulakban nagyon sokszor halálos kimenetelű. A vírust szúnyogok és egyéb vérszívó paraziták, mint pl. a bolhák, tetvek oltják egyik nyúlból a másikba. A betegség többféle formában jelentkezhet. Típusos formájában kisebb, nagyobb himlőszerű dudorok, ún. myxómák jelennek meg általában az állatok fülén, szemhéján és nemi szervei körül. Egy másik formánál pedig általános kedvetlenség, bágyadtság figyelhető csak meg, majd egyéb kórokozók miatt súlyos, szövődményes betegség alakulhat ki.

Nyulak vérzéses betegsége (RHD): Szintén vírusos betegség, mely nagyon hirtelen alakul ki és az esetek közel 100 %-ban halálos kimenetelű. A vírus fertőzött nyulakkal, használati tárgyakkal, illetve takarmánnyal is terjed. Ahhoz, hogy a nyulak szervezete reagáljon a vírusra az immunrendszer megfelelő fejlettsége kell, ezért csak a 3 hetesnél idősebb nyulakat érinti a betegség. Tünetek általában nincsenek, esetleg étvágytalanság, elhúzódó esetekben orrvérzés majd egy, két nap múlva elhullás következik. A betegség gyakorlatilag gyógyíthatatlan, az egyetlen lehetőség a megelőzés, védekezés.
Az oltásokkal kapcsolatban további kérdésekkel forduljanak bizalommal állatorvosainkhoz.

MI AZ IVARTALANÍTÁS JELENTŐSÉGE NYUSZIKNÁL?

Ha nem szeretnék nyuszinkat tovább tenyészteni az egészsége érdekében érdemes elvégeztetni az ivartalanítási műtétet. Nőstény nyulak esetében gyakori a méh vérzéses gyulladása, melynek szemmel látható tünete, a friss vagy alvadt vér ürülése az ivarszervből általában csak betegség előrehaladott állapotában jelentkezik. A gyulladás mellett sokszor méh és emlő daganatok is kialakulnak, melyek nagyon gyakran rosszindulatúak.

Bak nyuszik esetében a kor előrehaladtával a rosszindulatú hererák kockázata nő meg. De esetükben a műtétet gyakran a rossz viselkedés miatt kérik a tulajdonosok. Az ivarérett bakok előszeretettel jelölgetnek a lakás bármely pontján, és az addig szófogadó nyuszink kezelhetetlenné is válhat. Azonban az ivartalanítás sem old meg mindent azonnal, a műtét után a hormonok kiürüléséhez további 1-2 hónap szükséges.

A nyulak ivartalanítását fél éves kortól ajánljuk, emellett fontos, hogy az állat legalább az 1 kg-os súlyt elérje a műtét idejére.

További kérdésekkel a műtét menetéről, illetve az azt követő lábadozási időszakról forduljanak állatorvosainkhoz (0630/2248138)

Share
Powered by WordPress