Hívás most!

Ápolt gazdi-ápolt kutyus: hasznos házi praktikák kutyánk egészségéért

Jön a nyár, mindenki csinosítja magát, szép és ápolt szeretne lenni. Mi a helyzet kiskedvenceinkkel? Ugye róluk sem feledkezünk meg? Íme néhány hasznos, otthon is megvalósítható ápolási praktika, ami nem csak kozmetikai kérdés, hanem fontos a kedvenceink egészsége szempontjából.

 

1. Szemápolás

Néhány kutyafajta a szűkebb könnycsatorna miatt hajlamosabb a szem váladékozására. Ezt érdemes naponta tisztítani, mert a váladék elszínezi a szőrt és összeragasztja a szőrszálakat, a bőr begyulladhat. A szem környékének tisztítására a bórvizes lemosót javasoljuk, ugyanis csökkenti a kötőhártya gyulladást és feloldja a szennyeződéseket.

 

 

4. Mopszok, bulldogok: orr-redő tisztítás

Mopszok, francia, és angol bulldogoknál, shar-peieknél a fej bőre ráncokat vet, és köztük mélyedések alakulnak ki.  Ez általában a szem alatt, az orr mellett jelenik meg. A ráncok közt a bőr befülled és akár gennyes, bakteriális-gombás gyulladás is létrejöhet. Nagyon fontos ennek a területnek a rendszeres tisztítása! Erre érdemes fertőtlenítő zselét használni. Egy vattapamaccsal óvatosan, a szemre ügyelve kell tisztítani. Fontos, hogy lemosás után mindig szárazra kell törölni, mert a nedves bőrön könnyen megtelepedhetnek a baktériumok. Ha nagyon nagy a redő, akár kamillás hintőporral is lehet segíteni a kiszáradását. Súlyos esetben a ráncot plasztikai műtéttel korrigálni kell.

 

2. Kutyafrizura

Hosszúszőrű kutyáknál javasolt a száj melletti, hosszabb szőröket levágni, hogy ne ragadjon rá étel. Ha a kutya együttműködő, érdemes a szemébe lógó szőrszálakat is rövidebbre vágni, hogy ne irritálják a szemét, ne tudjon rárakódni a könny. A fül körül is érdemes kicsit megnyírni a szőrt, hogy a melegben ne fülledjen be a hallójárat.

 

5. Fogápolás

Fogtisztító jutalomfalatoknál is többet ér a rendszeres mechanikai karbantartás, “fogmosás”. Kaphatók modern, enzimatikus plakk oldó zselék, és szájhigiéniás zselék is, melyek az ínygyulladást megelőzik és kezelik. Súlyos fogkövességénél sajnos elkerülhetetlen az ultrahangos fogkő leszedés.

 

 

3. Fülhigiénia

Lógó fülű és nagy szőrű fajtáknál különös gondot kell fordítani a fül rendszeres tisztítására. Fülbe nyomható fültisztító folyadékkal könnyen megelőzhető a fülzsír felhalmozódása és a hallójárat gyulladása. Ezt a fülzsír termelődéséhez igazítva kell használni, hetente, két hetente. A kutyus ügyesen “kicentrifugázza” a tisztítófolyadékot a fejének megrázásával.

 

6. Orr kiszáradása, cserepesedése

A berepedezett orrtükörre érdemes megpróbálni a shea-vajas, vagy körömvirág-krémes ápolást. Ezek napi használata segít megelőzni a cserepesedést és nem lesz baja a kutyának ha lenyalja.

 

 

 

7. Elöl-hátul ápoltan

Hosszú szőrű kutyusoknál fontos a végbélnyílás körüli szőr karbantartása, hiszen rátapadhatnak nem kívánatos dolgok. Tüzelő szukáknál is érdemes egy kis fazon igazítás és a váladék naponta való letisztítása. Kan kutyusoknál gyakori a tasak gennyes gyulladása, mely néhány napos betadinos öblítés után általában elmúlik. Mopszok, bulldogok esetében a farok tövénél előfordulhat a bőr redősödése, melyet az orr-redő tisztításához hasonlóan kell ápolni és szárazon tartani.

 

+1: A rutin ápolási műveleteket érdemes nyugodt helyen végezni. Mindenképp készítsünk egy kis jutalomfalatot a közelbe, és ha befejeztük az ápolást, adjuk oda neki. Ezzel könnyen rászoktathatók, hogy együttműködően, ügyesen viselkedjenek.

 

 

 

Share
Powered by WordPress