Hívás most!

Vigyázat, itt a toklász-szezon!

Szeretnénk felhívni a gazdik figyelmét, hogy a nyári időjárás beköszöntésével ismét megérkezett a toklász-szezon. A toklász az egérárpa nevű gyomnövény megszáradó kalászának darabja. Érdemes odafigyelni ezekre a kiszáradó fűmagokra, mert veszélyt jelentenek a kutyákra.

Ez a száraz, áramvonalas növényi rész hegyes végével könnyen befúródik a kutya bőrébe. A rajta található szálkák miatt csak befelé tud fúródni, egyre mélyebbre. Azonnal érdemes állatorvoshoz fordulni, mert annál nehezebb kiszedni, minél mélyebben befúródik. A toklász eltávolítása általában bódításban vagy helyi érzéstelenítéssel történik, ugyanis a termés mélyre fúródik és eltávolítása nehéz.

Fülbe jutva egészen a dobhártyáig vándorolhat, ezt akár át is fúrhatja. Ha kedvencünk hirtelen rázza a fülét, vagy féloldalasan tartja a fejét, felmerül ennek a gyanúja.

Tappancsba is belefúródhat, gyakran az ujjak közti területen. Onnan lehet észrevenni, hogy a kutya nyalogatja a mancsát. Általában látszik a szúrás nyoma, ahol lehet egy piros pötty, vagy gennyes duzzadt rész is.

Szembe, orrba jutva azonnali, látható tüneteket produkálnak a kutyák. Szembe kerülve fokozott könnyezés, hunyorgás látható a kutyán. Orrba szippantva azonnal elkezdenek tüsszenteni, orrukat dörzsölni, esetleg orrvérzés is felléphet.

Hosszú szőrön megkapaszkodva, hónaljba, hajlatokba befúródhat a toklász, főleg ha csomós a szőr.

Sajnos ezek a gyomnövények a legtöbb sétáltatóhelyen és kertben előfordulnak. Érdemes figyelmet fordítani a megelőzésre! A rövid szőrön nem tud úgy megkapaszkodni a fűmag, így csökkenthető a toklász-veszély. Nyárra kutyánk fülének belsején, lábujjak közt, és hónaljon a szőrt nyírjuk le minél rövidebbre. Tévhit, hogy a rövid szőrű fajták toklászmentesek, érdemes séta után őket is átnézni.

Ha a legkisebb gyanú is felmerül, hogy toklász juthatott a kutyánkba azonnal forduljunk állatorvoshoz! A késlekedés nehezíti az eltávolítását, és nagyobb bajhoz vezethet!

Share
Powered by WordPress