Hívás most!

Játékidő

Játékidő
Az újonnan szerzett kiskutyával öröm a játék. Ugyanakkor ez a tevékenység a korai nevelés alapja is. A játék segítségével gyorsan tartós és szoros kapcsolatot építhetünk ki a kiskutyával. Ugyanakkor kis kedvencünk egészségére is pozitívan hat a játék. Amíg annyira kicsi, hogy nem vihetjük ki sétálni, a játék segít abban, hogy izmai, csontjai és ízületei egészségesen fejlődjenek.

Nem felel meg egy akármilyen régi játék
Az egyik fontos szabály, hogy tartsuk a kiskutya játékait a család tárgyaitól elkülönítve. Nem szabad, hogy hozzáférjen például a cipőkhöz, vagy a gyerekek játékaihoz, mert a kialakult szokásokat a későbbiekben nagyon nehéz megváltoztatni.

A legjobb és legbiztonságosabb játékok a kötéljátékok, rágókötelek.  Számtalan játékot lehet velük játszani és a kiskutyák szeretik a kötelet a szájukban tartva rázni is. Hasznosak lehetnek a különféle (szétrághatatlan, tartós) gumilabdák, csipogós játékok, jutalomfalattal tölthető labdák, interaktív, kreativitást, gondolkozást, intelligenciát fejlesztő társasjátékok. Figyeljünk arra, hogy játék közben nehogy sérülést okozzunk kutyánknak. A magas ugrásoktól, hirtelen irányváltásoktól kíméljük kedvencünket és figyeljünk arra is, hova dobjuk a labdát! A sík, füves területek a játék legalkalmasabb színterei.

Ne feledkezzünk meg a kontrollról
Tekintsünk egy pillanatra a jövőbe: azt szeretnénk, hogy kiskutyánk engedelmes, kiegyensúlyozott felnőtt kutyává cseperedjen. Ezért is nagyon fontos, hogy játék közben is fegyelemre szoktassuk. Meg fog térülni a jövőben, amikor stressz-helyzetben szükség lesz a fegyelmezettségre. Azzal, hogy Ön  irányítja a játékot, arra szoktatja a kutyáját, hogy Ön a falkavezér. De ne felejtsük el azért, hogy a kutya még kicsi, és türelmesen tanítgassuk arra, hogy hogyan kell viselkednie. Ne hagyjuk, hogy játék közben túlságosan elveszítse önuralmát és ezért esetleg sérülést okozzon magának vagy gazdájának.

Néhány játékötlet

Vadászat
Az ilyenfajta játékok a kutyából előhívják az űzés/üldözés természetes ösztönét, úgyhogy fontos, hogy meg is tudjuk fékezni az állatot. Meg kell tanulnia, hogy akkor is mozdulatlan maradjon, ha már eldobtuk a játékot. A kutyát ültessük le magunk mellé, dobjuk el a játékot (a kutya maradjon ülve), adjuk ki a ”Kapd el!” vagy „Hozd!” parancsot, és ekkor engedjük a játék után. Fontos, hogy a kutya megtanulja kérésre átadni a játékot, hogy a későbbiekben ne kelljen a kertben vagy a mezőn üldözni, hogy a miénk lehessen a labda. Ezt egy kis jutalomfalatért cserébe könnyen elérhetjük, miközben kiadjuk „Kérem” vagy „Add ide!” parancsot.

Kötélhúzós játékok
Kötélhúzás közben megtaníthatjuk kiskutyánknak, hogy az „Ereszd!” parancsra abbahagyja a kötél húzását. Motiváljuk jutalomfalattal. Gyakoroljuk ezt apránként, amíg vezényszóra azonnal el nem engedi a kötelet.

Interaktív társasjátékok
Nagyobb kutyás áruházakban már kaphatóak a kutyáknak kifejlesztett társasjátékok, melyek alapja, hogy az eldugott jutalomfalatokat különböző módokon (egyszerűbb szerkezetek kinyitásával, kis ajtók arrébb tolásával) lehet megszerezni. Ezek a játékok kiválóan fejlesztik a kutya logikáját már kölyökkorban is és segítenek kialakítani, elmélyíteni a kutya-gazda kapcsolatot.

A játék csak kezdet

Miután idáig elértünk kiskutyánk fegyelmezésében, gondolkodjunk el azon, hogy nem akarunk-e esetleg tovább menni a kiképzésében. Például elvihetjük kutyaiskolába, agility vagy frisbee foglalkozásokra. Állatorvosunk bizonyára szívesen ad felvilágosítást a legközelebbi kutyaiskoláról, vagy klubról, valamint biztosan tud ajánlani kutyaneveléssel kapcsolatos könyveket is.

Share
Powered by WordPress