Hívás most!

Új jogszabály – kutyák mikrochipes megjelölése

A hatályos jogszabály  értelmében 2012.12.31-ig kötelező a kutyák mikrochipes megjelölése.

A mikrochipes  állatjelölésről bővebben olvashat az alábbiakban:

A mikrochip egy apró eszköz, melyet az állatorvos kis beavatkozás során elhelyez az állat bőre alatt. A chip egyedi jelet tartalmaz, amelyet külön regisztráltatni kell – sose feledkezzünk meg a regisztráltatásról! -, és ettől kezdve mintegy a kutyánk “személyi igazolványa”.

A rizsszem nagyságú szövetbarát üvegkapszula egy pici antennát és egy chipet foglal magában, ami egy 15 számjegyből álló kódot tárol és a beültetés helyén megtapad. Ha netán eltűnne, elcsavarogna a kutya, ennek alapján kereshetjük, és mivel a megfelelő leolvasóeszköz segítségével állatorvosok, menhelyek dolgozói, fajtamentők le tudják olvasni, így könnyen megkerülhet elveszett kedvencünk. A mikrochip behelyezése minimális fájdalmat okoz a kutyának, nem több , mint egy védőoltás beadása. A chip előnye a tetoválással szemben, hogy a kutya élete végéig tökéletes minőségben leolvasható.

Az egységes és országos internetes chipnyilvántartást (petvetdata)  a Magyar Állatorvosi Kamara hozta létre, mely kapcsolatban áll az európai chipkereső rendszerrel is. A MÁOK központi adatbázisa könnyen hozzáférhető, bármelyik állatorvos az interneten keresztül tud oda chipszámot beregisztrálni, illetve adatot lekérdezni.

 Mi a PETVETDATA?

A Magyar Állatorvosi Kamara létrehozott egy online kisállat nyilvántartást.  Az adatbázisba minden veszettségoltás beadására jogosult állatorvos be tud lépni, online tud adatokat rögzíteni és módosítani, és a teljes adatlapot is le tudja olvasni. Azzal, hogy csak az állatorvosok férnek hozzá, biztosított az adatvédelem, de biztosított az is, hogy szükség  esetén  rövid időn beül információt kérjenek le, hisz ezt az állatorvos bármely internet kapcsolattal rendelkező számítógépről lekérdezheti .
Az Állatorvosi Kamara annak érdekében, hogy a petvetdata a lehető legteljesebb adatbázissá tudjon válni és az útleveles kutyákon kívül is lehetőleg minden chipezett kutya szerepeljen benne, 2006. októbertől mindenki számára hozzáférhetővé tette az oldalt egy szűkített információs megjelenéssel. Tehát ha bárki felkeresi a www.petvetdata.hu internetes honlapot és ott a keresőbe beüti a saját kutyája chipszámát vagy útlevélszámát, ellenőrizni tudja, hogy a kutya szerepel-e ebben a nyilvántartásban. Amennyiben nem találja, úgy kérheti állatorvosát, hogy végezze el a regisztrációt. A nyilvános adatok mindössze a kutya nevét, fajtáját és chipszámát tartalmazzák, ami elegendő arra, hogy tudjuk, hogy a keresett kutya szerepel a kisállat nyilvántartásban. A gazda adataihoz csak az állatorvos jogosult hozzáférni.

Nagyon fontos, hogy a tulajdonosok figyeljenek oda arra is, hogy élő telefonszám szerepeljen a nyilvántartásban, mert így az állatorvos egyetlen hívással haza tudja juttatni az elkóborolt ebet.

2007. január 1-től a MEOE által törzskönyvezett és chipezett kutyák is egységesen bekerülnek az Állatorvosi Kamara kisállat nyilvántartásába, de  csak  a tenyésztő nevével, adataival. A tulajdonosoknak ebben az esetben is saját maguknak kell kérni az állatorvosnál, hogy az adatokat módosítsa és a tulajdonosi adatokat, telefonszámot rögzítse.

Mi a kutyatulajdonos teendője?
– Amennyiben kutyánk még nem rendelkezik mikrochippel, keressük fel állatorvosunkat és érdeklődjünk nála e lehetőségről
– Amennyiben kutyánk rendelkezik mikrochippel, nézzük meg a www.petvetdata.hu keresőjében, hogy szerepel-e a regisztrációban (csak a számokat kell beütni, a betű előjelet nem), és ha nem találjuk, minél előbb kérjük meg az állatorvosunkat, hogy vezesse be a nyilvántartásba.
– Törzskönyvezett, chipes kutya esetében, az első állatorvosi látogatás alkalmával ellenőriztessük az állatorvossal, hogy a kutya tulajdonosi adatai is szerepelnek-e a nyilvántartásban  hiszen már minden MEOE chipes kutya tenyésztői regisztrációval ott lesz, de a tulajdonosi adatokat nekünk kell felvitetnünk.
– Ne felejtsük el, hogy legalább az évente esedékes védőoltások alkalmával vezettessünk keresztül a nyilvántartáson minden változást, ami a tulajdonosra vonatkozik.
– Nagyon fontos, hogy a regisztrációba a tulajdonos élő telefonszáma is felkerüljön!

Share
Powered by WordPress